Left is the DQ near my office. Consistently does that. Right is the DQ in the next town over.

  • Strider@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    30
    arrow-down
    2
    ·
    edit-2
    9 hours ago

    As a European just let me say wow.

    This is wrong on so many levels. And I assume you’re not aware of half of them.

      • cazzmaniandevil@discuss.tchncs.de
        link
        fedilink
        arrow-up
        18
        ·
        6 hours ago

        Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat. For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.

        • Strider@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          ·
          3 hours ago

          Adding to that, it’s not even icecream but a industrial replacement of (likely) dubious quality.

          So one could get more in better quality cheaper if consumed regularly.

        • yermaw@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          arrow-down
          1
          ·
          50 minutes ago

          I was thinking with the petrol expense factored in wouldn’t it work out cheaper just to buy 2?

        • Lemminary@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          ·
          edit-2
          6 hours ago

          Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.

          Thank you!

    • oscarmeyer82@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      5
      ·
      8 hours ago

      As a Canadian, lol.

      I hope I’m aware of at least 3/4’s of the levels of wrongness. We’re pretty influenced by American culture but still have our own identity. It seems to be fading a bit with time but I remember travelling to the US and thinking why is the yogurt so sweet? Why is the bread sweet?

  • roofuskit@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    21
    arrow-down
    1
    ·
    14 hours ago

    No, I don’t need all those extra calories. I also would eat at a local shop instead.

  • binarytobis@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    27
    ·
    21 hours ago

    Tbh I don’t really need the full blizzard anyway, most of my enjoyment comes from the first several bites then the rest I finish out of inertia. I’d rather have half the size twice as often, from a calorie-counting perspective.

    Also you could just buy a bigger size with your gas savings if you really needed it.

  • TheDoozer@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    41
    ·
    22 hours ago

    So both are wrong.

    The one on the left is too low. It needs to be, at the minimum, at about the rim.

    The one on the right is too high. You can’t put a flat lid on it, and if you put a tall lid and it melts even a little, you end up with a mess on your hands. Blizzards aren’t cones with drip rings (the holes in the top of the wafers, which is why they shouldn’t be covered up), they’re supposed to stay in the cup.

    Source: was a DQ Store Manager 20 years ago, went to DQ School (yes that’s real… or at least it was).

  • Switorik@lemmy.zip
    link
    fedilink
    arrow-up
    120
    arrow-down
    1
    ·
    1 day ago

    If you’re at the lesser DQ, you could pay a couple extra bucks and upgrade it to the next size up. You would save from having to buy a gallon of gas if you’re not electric and 20 minutes.

    • credo@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      43
      arrow-down
      2
      ·
      edit-2
      1 day ago

      The current GSA mileage rate is $0.7/mi. This rate is pretty for accurate building in the cost of driving a typical car- gas, tires, oil, the car itself, etc.

      That trip cost at least $7, if 10 miles of travel includes the return.

      So no, I wouldn’t.