Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat.
For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.
Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.
Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat. For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.
Adding to that, it’s not even icecream but a industrial replacement of (likely) dubious quality.
So one could get more in better quality cheaper if consumed regularly.
I was thinking with the petrol expense factored in wouldn’t it work out cheaper just to buy 2?
Gas is pretty cheap
I also dont know how much a blizzard is. I imagine theyre basically the same as a mcflurry from mcdonalds?
Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.
Thank you!
No you are right, too!
What an unfortunate line break after this