I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
My son ate a ton of eggs when he was veg. Now he’s vegan and eats fake eggs which are much more expensive.
Yeah I eat quite a few plant-based meals but I’m glad they’re vegetarians who are okay with dairy and eggs and not fully vegan. I don’t know if I could afford two vegans in the house on top of the other four of us. Food costs are crazy right now. I think having hand raised backyard chickens who love to be held and love to give their eggs, that made the difference. Not all poultry farming or milk production is traumatic. If I could get a little more land I’d think about a few milk cows so I could make my own cheese.